Biuro gotowe na powrót pracowników: 5 zasad, o których należy pamiętać

29 czerwca 2020

Stopniowe odmrażanie gospodarki wywołało falę powrotów pracowników do biur i zakładów pracy. Żeby jednak „nowa normalność” była bezpieczna, należy zastosować kilka podstawowych zasad.

Długoletnie doświadczenie specjalistów SAVAS przekłada się na niezawodne procedury, które są gwarancją bezpieczeństwa klientów. Reagując na dynamicznie zmieniającą się sytuację, nie tylko stale dostosowujemy ofertę do aktualnych potrzeb, ale również przygotowaliśmy krótki niezbędnik, którego powinniśmy przestrzegać, przygotowując przestrzenie firmowe na powrót pracowników.

  1. Zachowanie odpowiedniego dystansu.

W biurach i przestrzeniach zamkniętych odstępy pomiędzy stanowiskami pracy powinny wynosić co najmniej 1,5 metra. Do obowiązków pracodawcy należy taka aranżacja pomieszczeń, która umożliwia zachowanie zalecanej odległości. Wymóg dotyczy nie tylko stanowisk biurowych, ale także robotniczych oraz obsługi maszyn.

  1. Regularna dezynfekcja miejsc wspólnych i stanowisk pracy.

Odkażanie przestrzeni wspólnych, jak klatki schodowe, windy czy klamki może zostać przeprowadzone jednorazowo lub być powtarzane regularnie w zależności od potrzeb i przeznaczenia danego pomieszczenia. W SAVAS korzystamy wyłącznie z profesjonalnego sprzętu oraz bezpiecznych i skutecznych środków do dezynfekcji. Więcej o naszej ofercie dezynfekcji i ozonowania na -> https://bit.ly/dezynfekcja_oznowanie

  1. Dostęp do środków higieny i dezynfekujących.

Oprócz przestrzeni wspólnych powinniśmy również zadbać o bezpieczeństwo każdego z pracowników z osobna. W firmie powinien zostać zapewniony dostęp do środków ochrony osobistej, jak maseczki czy rękawiczki, a także płyny dezynfekujące.

  1. Zmianowy tryb pracy.

Żeby zapewnić pracownikom maksymalny komfort i bezpieczeństwo pracy, warto chociaż na początku wznowienia działalności rozważyć zmianowy tryb pracy. Jeżeli dysponujemy ograniczonymi przestrzeniami i miejscem, które uniemożliwiają zachowanie zalecanych odległości, redukcja pracowników o 20 lub 50% w jednym dniu zagwarantuje im odpowiednią ochronę.

  1. Procedury bezpieczeństwa.

Przed powrotem pracowników powinniśmy również przygotować zestaw procedur, które usprawnią czas reakcji podczas pojawiających się zagrożeń. W przypadku dużych firm od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu pracowników kluczowe będą szybkie decyzje i sprawna izolacja zagrożonych osób.

Drogi Użytkowniku, od 25.05.2018 stosowane są w Polsce regulacje z art. 13 ust. 1-2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej „RODO”). Aktualna informacja o tym jak przetwarzamy Twoje dane oraz jak możesz skorzystać ze swoich praw w tym zakresie, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.