Jak zadbać o bezpieczeństwo na terenie osiedla mieszkalnego?

30 listopada 2020

Według badania CBOS z 2018 roku aż 93% Polaków jest przekonanych, że mieszka w spokojnej okolicy, a 60% uważa, że nie występują w niej zagrożenia. Aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa i podnieść atrakcyjność nieruchomości, deweloperzy coraz bardziej świadomie decydują się na sprawdzone metody ochrony na terenie osiedli mieszkaniowych. 

Od całodobowego monitoringu, przez ochronę fizyczną, po infrastrukturę wewnętrzną. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa?

Spokojne osiedle

Wysokiej jakości plan ochrony osiedla zaczyna się od przemyślanego projektu. Na tym etapie tworzy się infrastrukturę wewnętrzną przestrzeni, z uwzględnieniem takich specyfikacji, jak: rozłożenie oraz wysokość płotów, umiejscowienie bramek oraz domofonów z funkcją autoryzacji wejść. W kolejnym kroku ustalane są dodatkowe zabezpieczenia w miejscach szczególnie zagrożonych, np. szlabany w garażu podziemnym lub odgrodzenie placu zabaw oraz parku. Zapewnienie bezpieczeństwa to nie tylko dbanie o część wspólną, ale również projekt stref mieszkaniowych. Coraz częściej w standardzie otrzymujemy solidne zabezpieczenia w postaci drzwi i okien antywłamaniowych z systemem rolet oraz indywidualny system alarmowy.

Nowoczesne technologie

Obok szlabanu i domofonów z kodem wejścia, na terenie osiedli coraz częściej pojawiają się kamery CCTV. Te nowoczesne urządzenia zawierają funkcję wykrywania ruchu oraz termowizję, która ostrzega w przypadku nagłego wzrostu temperatury ciała. Odpowiednio ustawiona instalacja pozwala na całodobowy nadzór całego osiedla z uwzględnieniem miejsc trudno dostępnych dla wzroku. Sama obecność kamer może również odstraszyć potencjalnych włamywaczy i zmniejszyć liczbę niechcianych gości.

Nowoczesny sprzęt posiada również możliwość przetwarzania informacji na poziomie urządzenia. Kamera sama wysyła informację do całodobowego Centrum Monitoringu SAVAS, gdzie jej analizą zajmują się specjaliści do spraw bezpieczeństwa. Szybka interpretacja zdarzeń skraca czas reakcji na zagrożenia i umożliwia podjęcie natychmiastowych kroków.

Stały nadzór fizyczny

Kolejnym standardem w planie bezpieczeństwa jest stały i systematyczny nadzór, wykonywany przez wykwalifikowanego pracownika ochrony. Jego stanowisko powinno znajdować się w miejscu centralnym, jak wjazd na posesję czy garaż lub w przedsionku budynku. W ten sposób, umożliwiamy łatwy dostęp do obszarów najczęściej zagrożonych nieautoryzowanym wejściem, a potencjalny włamywacz nie będzie miał dostępu do przestrzeni mieszkalnej.

Równie ważnym zadaniem pracownika ochrony jest wykonywanie systematycznych obchodów posesji. Podczas nadzoru, sprawdzane są szczególnie wrażliwe miejsca lub takie obszary, które są poza zasięgiem kamer. W przeprowadzaniu rutynowych obchodów coraz częściej pomagają nowoczesne drony z funkcją transmisji na żywo. Urządzenie może dolecieć w trudno dostępne lokalizacje, jak dach lub wiata. W ten sposób, osoba obsługująca sprzęt, w krótkim czasie sprawdza co dzieje się na terenie całego osiedla, bez konieczności opuszczania stanowiska.

Od planu do realizacji

Odpowiednio zaprojektowany plan ochrony powinien zostać opracowany przez profesjonalistów. Korzystając z usług SAVAS, zapewniamy bezpieczeństwo mieszkańców na każdym poziomie. Specjaliści przeprowadzają audyt bezpieczeństwa, uwzględniając specyfikę i położenie obiektu, stopień zagrożenia oraz wartości materialne na terenie osiedla. Dobierane są również odpowiednie urządzenia, na podstawie których projektowana jest wewnętrzna infrastruktura bezpieczeństwa. Co więcej, eksperci planują również ścieżkę obchodów oraz ustalą miejsca, które potrzebują specjalnej uwagi.

 

Drogi Użytkowniku, od 25.05.2018 stosowane są w Polsce regulacje z art. 13 ust. 1-2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej „RODO”). Aktualna informacja o tym jak przetwarzamy Twoje dane oraz jak możesz skorzystać ze swoich praw w tym zakresie, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.