6 sposobów na bezpieczny dom w trakcie wakacyjnego urlopu

12 lipca 2019

Kradzieże z włamaniem należą do najbardziej uciążliwych przestępstw. Choć ich wykrywalność w ostatnich latach systematycznie rośnie, to statystyki policyjne dalej są bezwzględne i nie pozostawiają złudzeń.

W 2018 roku dokonano w Polsce 69 058 kradzieży z włamaniem, o ponad 5% więcej niż w roku 2017. To aż 189 włamań każdego dnia i 8 tego typu przestępstw na godzinę!

Nasze domy są bardzo chętnie odwiedzane przez nieproszonych gości m.in. w trakcie wakacji, a więc w czasie, gdy my najczęściej odpoczywamy. Złodzieje nie próżnują, w ostatnim tygodniu głośnym echem w wielu lokalnych mediach odbiła się m.in. seria włamań metodą na „spidermana” na warszawskim Ursynowie oraz ujęcie przez policję seryjnego włamywacza grasującego w Poznaniu i powiecie poznańskim – postawiono mu aż 37 zarzutów. Z kolei w Elblągu zatrzymano mężczyznę podejrzanego o liczne włamania do domów na terenie Mierzei Wiślanej.

Ryzyko wakacyjnego włamania można jednak zminimalizować, stosując się do kilku podstawowych zasad. Wspólnie z ekspertami Działu Ochrony Savas przygotowaliśmy kilka wskazówek na ten właśnie temat.

1. Urlopem pochwal się dopiero gdy wrócisz

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzina i dobrzy znajomi wiedzieli o twoich wakacjach, ale nie musisz ogłaszać tego we wszystkich mediach społecznościowych, z których korzystasz. Są one bardzo cennym źródłem wiedzy dla włamywaczy. Relacje, zdjęcia i filmy z urlopu możesz opublikować dopiero po powrocie z urlopu.

2. Stwórz pozory, że cały czas jesteś w domu

Postaraj się, by twój dom w trakcie urlopu sprawiał wrażenie zamieszkałego. Zostaw zapalone światło w korytarzu albo zainwestuj w inteligentne oświetlenie, które będzie automatycznie włączało światło w pomieszczeniach o określonej godzinie. Zostaw w ogrodzie przed domem kilka zabawek swoich dzieci, rozłóż parasol ogrodowy a twój taras niech wygląda tak, jakby za chwilę miał się ktoś na nim pojawić. Przed drzwiami wejściowymi i w miejscach newralgicznych możesz zamontować oświetlenie z czujnikiem ruchu.

3. Poproś o opiekę nad domem sąsiada

Porozmawiaj przed wyjazdem z najbliższym sąsiadem, uprzedź go jak długo nie będzie Cię w domu i poproś, aby w miarę możliwości zwracał uwagę na twój dom i poinformował policję, gdy zauważy coś niepokojącego. Jeśli dobrze się znacie, możesz zostawić mu zapasowe klucze, z prośbą, by od czasu do czasu zapalił w pokoju światło i wyjął nadmiar ulotek reklamowych z twojej skrzynki pocztowej.

4. Przed wyjściem raz jeszcze sprawdź wszystkie okna i drzwi

Nawet jeśli wydaje ci się, że wszystkie okna już zamknąłeś, sprawdź je jeszcze raz tuż przed wyjściem z domu – także te w piwnicach i na strychu. W zdecydowanej większości przypadków przestępcy dostają się do naszych domów przez okna. Pamiętaj również zamknąć wszystkie drzwi wejściowe, furtkę oraz bramę do garażu. Jeśli ubezpieczyłeś dom na wypadek włamania, ale okaże się, że złodziej dostał się do środka np. przez uchylone okno, nie otrzymasz odszkodowania.

5. Zabezpiecz cenne przedmioty, pieniądze i dokumenty

Jeśli trzymasz w domu znaczną ilość gotówki, kosztowne przedmioty, biżuterię, kolekcję monet lub cenne dokumenty, możesz zdeponować je na czas urlopu w skrytce bankowej. Miesięczny koszt takiej usługi nie jest wysoki i wynosi tylko kilkadziesiąt złotych. Zawodowi złodzieje dobrze wiedzą, gdzie w domach chowamy cenne przedmioty i umieją ich szukać.

6. Pomyśl o monitoringu i profesjonalnej ochronie twojego domu

Jeśli bezpieczeństwo jest dla ciebie naprawdę ważne, skorzystaj z usług agencji ochrony. Montaż profesjonalnego systemu alarmowego oraz zdalny monitoring wizyjny otoczenia budynku skutecznie odstraszają potencjalnych złodziei i minimalizują ryzyko skutecznego włamania niemal do zera. W Centrum Monitoringu Savas każdego dnia analizujemy obraz z setek kamer zainstalowanych w domach naszych klientów, a nasze patrole interwencyjne pojawiają się na miejscu zdarzenia w ciągu kilku minut od zauważenia niepokojącego incydentu lub uruchomienia sygnału alarmowego.

Drogi Użytkowniku, od 25.05.2018 stosowane są w Polsce regulacje z art. 13 ust. 1-2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej „RODO”). Aktualna informacja o tym jak przetwarzamy Twoje dane oraz jak możesz skorzystać ze swoich praw w tym zakresie, znajduje się w naszej Polityce Prywatności.